Är ett gästspel hos oss under Musses och Pers stora uthållighetsutmaning. The Mongolian Race... eller horsemongo som de själva kallar den.
Horsemongo är världens längsta tävling till häst. 1000km skall genomföras på den mongoliska stäppen.
Banan, som är omarkerad, bygger på Djingis Khans gamla postsystem med 25 olika utposter. Vid dessa provianterar man och byter till en ny semi-vild häst.
Tuff terräng, vädrets makter och inte minst den fyskiska påfrestningen sliter på ryttarna.Fysiskt och mentalt. Många vittanar om att ens egen litenhet mitt i allt det storslagna.
Om det fysiska och mentala i utmaningen säger Musse: Tror att det är näst intill omöjligt att inte förändras när man gör en sån här sak.
Som i mitt fall. Jag har knappt varit i naturen. Har aldrig utsatt mig för en så här omfattande långvarig fysisk ansträngning.
Dessutom är jag hyfsat rädd för att vara själv. Eller snarare med mig själv. Jag har aktivt undvikit att vara med mig själv så länge jag kan minnas. För mig kommer det vara mycket stor upplevelse. Förmodligen skrämmande stor.