Resultat Linköping Triathlon 2019 (STC/SM)

Resultatlistan är uppladdad av loppets arrangören och presenteras i samarbete med MittLopp. För frågor om resultaten kontakta arrangören.

Damer Junior 18-19 år
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Damer Junior 18-19 år  1855  Frida Nöu  Race & Shine Sports Club  1:06:06 
Damer Junior 18-19 år  1852  Ida Burrows  AXA Sports Club  1:06:31 
Damer Junior 18-19 år  1854  Klara Hofer Mattsson  Stöcke TS Järnet  1:08:20 
Damer Junior 18-19 år  1858  Nora Johansson  Västerås SS  1:17:56 
Damer Junior 18-19 år  1856  Louise Kandeman  Skövde Triathlonklubb  1:19:34 
Damer Junior 18-19 år  1853  Felicia Johansson  Triathlon Väst  1:42:34 
Damer Junior 18-19 år  DNF  1851  Ida Ullstrand  Norrköping Triathlon 
Damer Junior 18-19 år SM
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Damer Junior 18-19 år SM  1855  Frida Nöu  Race & Shine Sports Club  1:06:06 
Damer Junior 18-19 år SM  1852  Ida Burrows  AXA Sports Club  1:06:31 
Damer Junior 18-19 år SM  1854  Klara Hofer Mattsson  Stöcke TS Järnet  1:08:20 
Damer Junior 18-19 år SM  1659  Linn Suchomel  Team 30K IF  1:08:52 
Damer Junior 18-19 år SM  1651  Tilda Månsson  Väsby SS Triathlon  1:10:04 
Damer Junior 18-19 år SM  1655  Mathilda Leidersdorff  Team Trelleborg Triathlon  1:16:09 
Damer Junior 18-19 år SM  1656  Hanna Lundberg  Kalmar RC Triathlon  1:17:30 
Damer Junior 18-19 år SM  1858  Nora Johansson  Västerås SS  1:17:56 
Damer Junior 18-19 år SM  1856  Louise Kandeman  Skövde Triathlonklubb  1:19:34 
Damer Junior 18-19 år SM  10  1657  Eliza Happonen  Umeå Simsällskap  1:25:51 
Damer Junior 18-19 år SM  11  1653  Josefine Berglund  Väsby SS Triathlon  1:27:58 
Damer Junior 18-19 år SM  12  1853  Felicia Johansson  Triathlon Väst  1:42:34 
Damer Junior 18-19 år SM  DNF  1658  Felicia Larsered  Väsby SS Triathlon 
Damer Junior 18-19 år SM  DNF  1851  Ida Ullstrand  Norrköping Triathlon 
Damer Master 35-39 år
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Damer Master 35-39 år  3555  Marie Sandberg  Julita Triathlon  1:10:09 
Damer Master 35-39 år  3557  Anna Johansson  IK NocOut.se  1:10:40 
Damer Master 35-39 år  3551  Matilda Johansson  Roslagens Triathlon IF  1:16:07 
Damer Master 35-39 år  3553  Tora Philp  Stockholm City Triathlon  1:17:22 
Damer Master 35-39 år  3559  Jennie Malmberg  IF Mantra Sport  1:17:26 
Damer Master 35-39 år  3558  Hanna Bäckman  Triathlon Syd  1:25:26 
Damer Master 35-39 år RM
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Damer Master 35-39 år RM  3555  Marie Sandberg  Julita Triathlon  1:10:09 
Damer Master 35-39 år RM  3557  Anna Johansson  IK NocOut.se  1:10:40 
Damer Master 35-39 år RM  3551  Matilda Johansson  Roslagens Triathlon IF  1:16:07 
Damer Master 35-39 år RM  3553  Tora Philp  Stockholm City Triathlon  1:17:22 
Damer Master 35-39 år RM  3559  Jennie Malmberg  IF Mantra Sport  1:17:26 
Damer Master 35-39 år RM  3558  Hanna Bäckman  Triathlon Syd  1:25:26 
Damer Master 40-44 år
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Damer Master 40-44 år  4060  Linda Linhart  Aktivitus Sports Club  1:14:57 
Damer Master 40-44 år  4054  Jessica Winberg  Lidingö Triathlon  1:15:44 
Damer Master 40-44 år  4058  Veronica Andersson  3City Triathlon  1:16:56 
Damer Master 40-44 år  4056  Jenny Sundberg  IF Mantra Sport  1:17:32 
Damer Master 40-44 år  4055  Maria Trönell  IS Göta Friidrott & Triathlon  1:18:51 
Damer Master 40-44 år  4057  Åsa Wallinder  Västerås CK  1:18:53 
Damer Master 40-44 år  4059  Susanna Jarlsdotter Rehn  Team Powerwoman Athletic Club  1:19:28 
Damer Master 40-44 år  4052  Jessica Högberg  Kungsörs Sportklubb  1:20:36 
Damer Master 40-44 år RM
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Damer Master 40-44 år RM  4060  Linda Linhart  Aktivitus Sports Club  1:14:57 
Damer Master 40-44 år RM  4054  Jessica Winberg  Lidingö Triathlon  1:15:44 
Damer Master 40-44 år RM  4058  Veronica Andersson  3City Triathlon  1:16:56 
Damer Master 40-44 år RM  4056  Jenny Sundberg  IF Mantra Sport  1:17:32 
Damer Master 40-44 år RM  4055  Maria Trönell  IS Göta Friidrott & Triathlon  1:18:51 
Damer Master 40-44 år RM  4057  Åsa Wallinder  Västerås CK  1:18:53 
Damer Master 40-44 år RM  4059  Susanna Jarlsdotter Rehn  Team Powerwoman Athletic Club  1:19:28 
Damer Master 40-44 år RM  4052  Jessica Högberg  Kungsörs Sportklubb  1:20:36 
Damer Master 45-49 år
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Damer Master 45-49 år  4559  Sara Bergström  Team Triathlon & Multisport  1:17:07 
Damer Master 45-49 år  4552  Elisabet Bellander  Umara Sports Club  1:19:19 
Damer Master 45-49 år  4555  Åsa Danell  CK SubXX  1:20:05 
Damer Master 45-49 år  4553  Sara Andersson  Väsby SS Triathlon  1:20:09 
Damer Master 45-49 år  4551  Marianne Smedmark  Roslagens Triathlon IF  1:22:21 
Damer Master 45-49 år  4554  Mia Eklöw  Team LeWa Sport  1:28:53 
Damer Master 45-49 år  DSQ  4557  Malin Annebäck  Väsby SS Triathlon 
Damer Master 45-49 år  DSQ  4556  Tina Lilja  Frosta Multisport 
Damer Master 45-49 år RM
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Damer Master 45-49 år RM  4559  Sara Bergström  Team Triathlon & Multisport  1:17:07 
Damer Master 45-49 år RM  4552  Elisabet Bellander  Umara Sports Club  1:19:19 
Damer Master 45-49 år RM  4555  Åsa Danell  CK SubXX  1:20:05 
Damer Master 45-49 år RM  4553  Sara Andersson  Väsby SS Triathlon  1:20:09 
Damer Master 45-49 år RM  4551  Marianne Smedmark  Roslagens Triathlon IF  1:22:21 
Damer Master 45-49 år RM  4554  Mia Eklöw  Team LeWa Sport  1:28:53 
Damer Master 45-49 år RM  DSQ  4556  Tina Lilja  Frosta Multisport 
Damer Master 45-49 år RM  DSQ  4557  Malin Annebäck  Väsby SS Triathlon 
Damer Master 50-54 år
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Damer Master 50-54 år  5055  Eva-Lott Elefant  3City Triathlon  1:20:44 
Damer Master 50-54 år  5054  Camilla Karlsson  Kalmar RC Triathlon  1:25:18 
Damer Master 50-54 år  5052  Anna Foghammar  Åkersberga Triathlonförening  1:26:04 
Damer Master 50-54 år  5053  Marie Eriksson  Stockholm City Triathlon  1:31:52 
Damer Master 50-54 år RM
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Damer Master 50-54 år RM  5055  Eva-Lott Elefant  3City Triathlon  1:20:44 
Damer Master 50-54 år RM  5054  Camilla Karlsson  Kalmar RC Triathlon  1:25:18 
Damer Master 50-54 år RM  5052  Anna Foghammar  Åkersberga Triathlonförening  1:26:04 
Damer Master 50-54 år RM  5053  Marie Eriksson  Stockholm City Triathlon  1:31:52 
Damer Master 55-59 år
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Damer Master 55-59 år  5552  Cecilia Wikander  Stockholm City Triathlon  1:24:32 
Damer Master 55-59 år  5553  Anna Malmerfelt  Åkersberga Triathlonförening  1:26:32 
Damer Master 55-59 år  5551  Marie Wiman  Väsby SS Triathlon  1:27:00 
Damer Master 55-59 år RM
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Damer Master 55-59 år RM  5552  Cecilia Wikander  Stockholm City Triathlon  1:24:32 
Damer Master 55-59 år RM  5553  Anna Malmerfelt  Åkersberga Triathlonförening  1:26:32 
Damer Master 55-59 år RM  5551  Marie Wiman  Väsby SS Triathlon  1:27:00 
Damer Master 60-64 år
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Damer Master 60-64 år  6053  Monica Sjans  Qwarnsvedens Triathlonklubb  1:29:21 
Damer Master 60-64 år  6051  Gunilla Gard  Mora Triathlon  1:33:12 
Damer Master 60-64 år  6052  Marie-Louise Vösu Wångblad  IK NocOut.se  1:36:52 
Damer Master 60-64 år RM
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Damer Master 60-64 år RM  6053  Monica Sjans  Qwarnsvedens Triathlonklubb  1:29:21 
Damer Master 60-64 år RM  6051  Gunilla Gard  Mora Triathlon  1:33:12 
Damer Master 60-64 år RM  6052  Marie-Louise Vösu Wångblad  IK NocOut.se  1:36:52 
Damer Olympisk Motion
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Damer Olympisk Motion  464  Elina Wahlberg  Stockholm City Triathlon  2:24:24 
Damer Olympisk Motion  385  Sofie Nilsson  IK NocOut.se  2:34:30 
Damer Olympisk Motion  396  Helen Remnås  Norrköping Triathlon  2:35:23 
Damer Olympisk Motion  358  Åsa Miemois  Knivsta CK  2:37:35 
Damer Olympisk Motion  377  Victoria Wahlbom Hellström  IK NocOut.se  2:39:14 
Damer Olympisk Motion  329  Johanna Hultberg  IK NocOut.se  2:40:09 
Damer Olympisk Motion  439  Jenny Ragnarsson  Höglandets Triathlon  2:41:21 
Damer Olympisk Motion  397  Amanda Arasjö Viberg  Triathlon Väst  2:41:59 
Damer Olympisk Motion  473  Rojyar Khalili    2:46:13 
Damer Olympisk Motion  10  369  Frida Starck Härlin  IK NocOut.se  2:48:30 
Damer Olympisk Motion  11  402  Johanna Johansson  Colting Borssén Triathlonklubb  2:48:33 
Damer Olympisk Motion  12  376  Angelica Ivarsson  Norrköping Triathlon  2:48:42 
Damer Olympisk Motion  13  480  Josefin Ekström    2:48:51 
Damer Olympisk Motion  14  438  Renée Löwhagen  Höglandets Triathlon  2:48:55 
Damer Olympisk Motion  15  324  Louise Svensson  IK NocOut.se  2:49:39 
Damer Olympisk Motion  16  491  Åsa Borg  IK Nocout.se  2:50:20 
Damer Olympisk Motion  17  346  Hanna Fredriksson    2:51:28 
Damer Olympisk Motion  18  427  Karin Schröder  IK NocOut.se  2:51:34 
Damer Olympisk Motion  19  456  Cecilia Wiberg  IK NocOut.se  2:51:45 
Damer Olympisk Motion  20  401  Anna Nilsson    2:51:50 
Damer Olympisk Motion  21  364  Ulrika Nilsson  Team LeWa sport  2:52:39 
Damer Olympisk Motion  22  470  Sara Hartzell  Team Powerwoman Athletic Club  2:55:07 
Damer Olympisk Motion  23  384  Madelen Tonström  IK Nocout.se  2:55:45 
Damer Olympisk Motion  24  469  Helena Nimbratt  Umara Sports Club  2:56:06 
Damer Olympisk Motion  25  489  Gabi Jönsson    2:57:33 
Damer Olympisk Motion  26  381  Martina Wiklund    2:59:15 
Damer Olympisk Motion  27  391  Paula Birgander  Birganders Idrottsvänner  2:59:18 
Damer Olympisk Motion  28  400  Elin Gustafsson  Umara Sports Club  2:59:34 
Damer Olympisk Motion  29  474  Carolina Gonzalez    3:03:01 
Damer Olympisk Motion  30  450  Josefine Nilsson  IBF Linköping  3:03:15 
Damer Olympisk Motion  31  352  Kristina Finnved  Terrible Tuesdays Triathlon Club  3:05:34 
Damer Olympisk Motion  32  362  Eva Sandberg  IK NocOut.se  3:06:41 
Damer Olympisk Motion  33  387  Maria Wallstedt  UT Kolmården  3:09:26 
Damer Olympisk Motion  34  423  Lisa Dawidson    3:10:50 
Damer Olympisk Motion  35  476  Malin Myllymäki  Trifit  3:11:46 
Damer Olympisk Motion  36  440  Anna Priedite    3:21:34 
Damer Olympisk Motion  37  447  Maria Thellman  IK Hakarpspojkarna  3:22:39 
Damer Olympisk Motion  38  339  Caroline Löwing    3:22:44 
Damer Olympisk Motion  39  318  Elin Göterdal    3:23:23 
Damer Olympisk Motion  40  319  Lena Göterdal  IK NocOut.se  3:23:24 
Damer Olympisk Motion  41  424  Marie Aronsson    3:33:55 
Damer Olympisk Motion  42  425  Marie Waltersson    3:38:06 
Damer Olympisk Motion  43  332  Karin Moscicki    3:41:48 
Damer Olympisk Motion  44  374  Rosé-Marie Bjärehed  UT Kolmården  3:51:44 
Damer Olympisk Motion  45  448  Susan Nilsson  Norrköping Triathlon  4:00:08 
Damer Olympisk Motion  DNF  322  Anikó Komaromi  UT Kolmården 
Damer Senior
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Damer Senior  52  Emma Varga  Terrible Tuesdays Triathlon Club  1:05:24 
Damer Senior  69  Marie Carlsson  Väsby SS Triathlon  1:05:52 
Damer Senior  59  Malin Cederberg  Team LeWa Sport  1:08:36 
Damer Senior  72  Jenny Nilsson  Dalregementets IF  1:08:47 
Damer Senior  61  Alida Lilljequist  Kinds GoGreen CK  1:09:16 
Damer Senior  65  My Forsberg  Triathlon Väst  1:10:45 
Damer Senior  62  Siri Ohrankämmen  Väsby SS Triathlon  1:11:03 
Damer Senior  54  Diane Sadik  Athletic Club Salt Lake  1:11:13 
Damer Senior  74  Natalie Rec  Terrible Tuesdays Triathlon Club  1:11:57 
Damer Senior  10  64  Emma Graaf  CSK Ludvika Triathlon  1:12:14 
Damer Senior  11  73  Linda Morin  Terrible Tuesdays Triathlon Club  1:12:15 
Damer Senior  12